Život je krátký na to, aby byl ještě malý.

Hlava XXII. (1970)

11. března 2008 v 21:09 | Elisabeth |  Shlédnuto mým "bystrozrakem"...
Shlédla jsem tenhle filmík, protože můj třídní vyzdvihoval knižní podobu od Josepha Hellera snad až do nebes. Tak jsem si řekla, že to teda zkouknu.
Hlavní hrdina, kapitán Yossarian je členem amerického letectva v druhé světové válce. Když nalétá určitý počet hodin, bude moci odejít z armády. Bohužel plukovník letectva daný počet průběžně zvyšuje. Téměř nikdo se odchodu z armády nedožije. Chvíle jsem ten film fakt nechápala. Když americký pilot nalétával z legrace na Yossariana a další lidi úmyslně, to se dalo pochopit, jakože legrace. Pak naletěl ale nějak víc, a jakýsi Hladový Joe to odnesl. Horní část těla rozsekala vrtule letounu, pas a nohy následně spadly do moře. Pilot následně úmyslně vypnul motor stíhačky ( či co to bylo, prostě bojový letoun no) a schválně to napálil do útesu. A ty absurdní monology? Mazec stíhat a chápat je! Asi by bylo moudřejší nejdříve přečíst knihu a pak shlédnout film. Každopádně je to antiválečný film a ukazuje na absurditu celé války. Třeba scénou, kdy si úmyslně bombardují vlastní sklady a ubytovny, prostě základnu.
Nechci zas tomu filmu křivdit, jevil se zajímavě. Vyčetla jsem na netu, že se v tomhle filmu odehrála jedna z technicky nejnáročnějších a nejdéle nepřerušených scén vůbec. A to když během jednoho záběru proletí okolo dvou herců postupně 17 letadel a pak se seřadí do formace, což by někdo mohl pokládat za počítačový trik. Bohužel jsem si toho nevšimla :-( Jsem málo pozorný divák. Už mě časem otupěla mysl, abych všechno plně vnímala. Ale jinak to neberu jako ztrátu času. A i kdyby jo, tak si šplhnu u třídního, že jsem film shlédla ;o))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama